Skocznie narciarskie

Budowa skoczni narciarskiej

admin1 24 lipca 2012 Konstrukcja Brak komentarzy
Koncepcja skoczni

Skocznia narciarska to obiekt na którym rozgrywane są zawody w kombinacji norweskiej oraz skokach narciarskich. Elementami skoczni narciarskiej są: belka startowa, rozbieg, próg skoczni, grzbiet skoczni, punkt K, linia bezpieczeństwa, linia choinek i dojazd.

Belka startowa jest określeniem długości najazdu. Decyzje sędziowskie o przesunięciu belki w górę lub na dół, mają na celu regulację długości rozbiegu. Ma to zasadniczy wpływ na prędkość uzyskiwaną przez zawodników. W sytuacji kiedy skoczkowie lądują za linią bezpieczeństwa, przerywa się konkurs i skraca rozbieg przesuwając belkę startową.

Rozbieg ma nachylenie od 30 do 40 stopni i zakończony jest progiem, który posiada nachylenie od 10 do 11 stopni.

Próg skoczni miejsce gdzie zawodnik wybija się do góry. Przez latami 80-tymi wykorzystywane były progi poziome, których zadaniem było katapultowanie skoczka do góry. Przebudowa progów znacznie wydłużyła długość skoków.

Grzbiet skoczni (bula) po jego zakończeniu znajduje się zeskok, posiadający nachylenie 45 stopni. Zeskok jest miejscem gdzie lądują skoczkowie. Jeżeli narciarz spada zaraz za grzbietem skoczni, oznacza to, że się nie odbił wcale lub zrobił to zbyt wysoko.

Punkt K (punkt konstrukcyjny). Jest pomocny przy ocenie długości skoku. Wylądowanie zawodnika w punkcie „K” skutkuje otrzymaniem 60 punktów (w konkursach odbywających się na skoczniach mamucich zawodnik otrzymuje 120 punktów). Jeśli skoczek przeskoczy punkt K nagradzany jest dodatkowymi punktami, punkty odejmuje się w przypadku oddania skoku na odległość krótszą. Oddanie bardzo krótkiego skoku, powoduje otrzymanie puntów ujemnych, które w ogólnej ocenie skoku nie mogą dawać punktacji poniżej 0.

Linia bezpieczeństwa (punkt sędziowskim zwany J lub HS). Wyznacza granicę bezpieczeństwa oddawanych skoków. Lądowanie poza tą linią nie jest bezpieczne ze względu na spłaszczenie terenu, mimo to padające rekordy skoków oznaczają przekroczenie tej linii.

Szpaler choinek (linia upadku) jest to miejsce w którym zawodnik nie powinien wylądować. Kiedy tak się już stanie odejmuje się punkty za lądowanie. Od linii upadku oceniany jest prawidłowy skok oraz ostatni etap – odjazd.

Dojazd to teren, gdzie skoczkowie wyhamowują tuż po wylądowaniu.

budowa skoczni narciarskich

Katalog stron

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz