Skocznie narciarskie

Finlandia – skocznia w Kuusamo

admin1 19 listopada 2012 Finlandia, Skocznie w Europie Brak komentarzy
skocznia narciarska

Skocznia w Kuusamo znajdująca się w Finlandii leży w samym centrum sportów zimowych Ruka i położona jest blisko koła polarnego, co sprawia, że prawie cały rok leży tam śnieg. Sezon trwa przez około 200 dni w ciągu roku. W mieście Kuusamo jest pięć skoczni, poza obiektem K-120, są tam jeszcze skocznia K-64 pokryta igelitem i trzy mniejsze. Jest to również wspaniałe miejsce na treningi ze względu na to, że śnieg bardzo długo zalega. Co roku odbywa się tutaj rozpoczęcie zimowego cyklu w konkursie Pucharu Świata, czasem odbywa się również Puchar Kontynentalny.

Panujące warunki klimatyczne sprawiają, że jest to dobre miejsce do rozgrywania pierwszych zawodów sezonu.Położenie Kuusamo, silny wiatr oraz mrozy dochodzące do -30 stopni sprawiają, że zawody są bardzo trudne dla zawodników oraz dla kibiców, co powoduje, że czasem w rozgrywanych konkursach jest ich niewielu.

Norweska skocznia to jeden z największych obiektów tego typu na świecie (tuż za Willingen). Można na niej oddawać skoki na granicy 150 m. Rekord skoczni to 150,5 m, oficjalnym skokiem jest ten oddany na 147 m. Na tym obiekcie zawodnicy skakali na odległość ponad 150 metrów. Należeli do nich Sigurd Pettersen, Adam Małysz, Janne Ahonen oraz fińscy juniorzy, którzy na treningach osiągają dalekie odległości.

Podczas rozpoczęcia sezonu 2003/2004 upadł austriacki skoczek Thomas Morgenstern, nic mu się jednak nie stało. W związku z tym FIS przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zaleciło, aby wybudować dookoła zeskoku siatki, które miały zapobiegać podmuchom wiatru, jednak w rzeczywistości niewiele to pomogło.
Pełna nazwa obiektu to Ruka International Ski Stadium. Jego punkt HS oraz punkt sędziowski znajduje się na 142 m, punkt konstrukcyjny to K-120 m. Nachylenie progu 11,3 stopnie, wysokość progu 3,5 m, długość rozbiegu 100,5 m.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz