Skocznie narciarskie

Skocznia Holmenkollen w Oslo

admin1 12 sierpnia 2012 Norwegia, Skocznie w Europie Brak komentarzy
Skocznia narciarska w Holmenkollen

Holmenkollen to przedmieście Oslo, które położone jest na zalesionym wzgórzu.  Stanowi ono ważną część norweskiej historii narciarstwa. Znajduje się tam ponad stuletnia skocznia o nazwie Holmenkollbakken, która stała się narodowym pomnikiem oraz największą atrakcją turystyczną. Została jednak zburzona w końcu 2008 roku. Na miejscu poprzedniczki zbudowana została skocznia na której odbyły się Mistrzostwa Świata w 2011 roku. Pierwszym oficjalnym skokiem na nowym obiekcie był ten oddany przez Anette Sagen w dniu 3 marca 2010 roku.

Co roku w Holmenkollen rozgrywany jest Międzynarodowy Festiwal Narciarski gdzie odbywają się zawody w konkurencjach klasycznych i są one bardzo ważnym wydarzeniem w tym mieście. Kończą się tam również rozgrywki Turnieju Nordyckego w skokach, a także inne zawody Pucharu Świata. t.j. biathlon, biegi, kombinacja norweska.

Kompleks jest bardzo popularny latem, gdyż znajduje się tam najstarsze na świecie Muzeum Narciarstwa. Istnieje ono od 1932 roku, a w roku 1966 przeniesione zostało na skocznię. Rok 1983 to jego ponowne otwarcie tym razem we wnętrzu zeskoku. Przedstawia ono historię narciarstwa a także historię wypraw polarnych odbytych przez Fridtjofa Nansena oraz Roalda Amundsena. W zbiorach muzeum znajdują się pamiątki po zimowych igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w 1952 r w Oslo, a także w 1994 r w Lillehammer. Jedną z ciekawszych atrakcji jest zwiedzanie wieży skoczni narciarskiej skąd rozciąga się przepiękny widok na okolicę.

W latach 86, 90, 99, 2000 i 2002 odbyły się Mistrzostwa Świata w biathlonie, których miasto było gospodarzem. Regularnie rozgrywane są zawody kwalifikacyjne do Pucharu Świata.
Holmenkollen to najnowszy sportowy obiekt na świecie posiadający jedną z najlepszych skoczni narciarskich. Jest ona podświetlona w nocy i bardzo dobrze widoczna nawet z daleka.

Skocznia posiada bardzo nowoczesny profil. Zaprojektowano ją z myślą nie tylko o sportowcach ale również sędziach, widzach i mediach. Wykorzystane zostały najlepsze rozwiązania t.j. system chroniący przed wiatrem oraz mrożenia rozbiegu, lepsze urządzenia wytwarzające śnieg czy nowe miejsca przeznaczone dla sędziów.

Skoczni posiada punkt K120, jej wielkość to 134 m. Długość najazdu to 90,1 metra, kąt nachylenia podjazdu wynosi 36 stopni. Długość progu to 6,6 metra, jego wysokość to 3 m, a kąt nachylenia 11 stopni. Skocznia została wybudowana w 1892 roku, natomiast jej przebudowa miała miejsce w roku 2008, po całkowitej rozbiórce.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz