Skocznie narciarskie

Skocznia narciarska na Kruczej Skale

admin1 27 października 2014 Skocznie w Polsce Brak komentarzy
krucza skała

Skocznia narciarska na Kruczej Skale, jak już sama nazwa to sugeruje, zlokalizowana jest na zboczu Kruczej Skały, wzniesienia wznoszącego się na wysokość 681 m n.p.m., znajdującego się w Górach Kamiennych (Sudety Środkowe), w miejscowości Lubawka. Jest to jedna z czterech w kraju tak zwanych skoczni normalnych, czyli obiektów o rozmiarze (HS) od 85 do 109 metrów, na których mogą odbywać się zawody w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich.

Punkt konstrukcyjny, zwany również punktem kalkulacyjnym czy po prostu punktem K, znajduje się na 85 metrze. Na chwilę obecną, po zmianach jakie zostały wprowadzone w przepisach FIS, skocznia musi być poddana przebudowie z punktu K85 na K95 oraz z wielkości HS 94 na HS 105. Do tego czasu nie mogą odbywać się na skoczni zawody międzynarodowe.

Skocznia na Kruczej Skale została wybudowana w roku 1924. Wówczas mieściła się w Ullersdorf, niemieckiej miejscowości. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Ullersdorf czyli Ulanowice stały się dzielnicą miasta Lubawka. Skocznię zbudowano przy ośrodku sportowym. Tutaj też niemieccy sportowcy trenowani do zimowych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w 1936 roku w miejscowości Garmisch-Partenkirchen na terenie III Rzeszy. Wcześniej jednak, 21 stycznia 1931 roku na skoczni odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska.

W roku 1956, kiedy punkt konstrukcyjny skoczni wynosił K40, Polski Związek Narciarski uznał, iż na skoczni możliwe jest rozgrywanie zawodów. Poważnej modernizacji skocznię poddano w roku 1984 i wówczas nadano jej punkt K85. Kolejnemu remontowi obiekt został poddany w roku 1998, wtedy też wybudowana została wieża sędziowską, a także stanowiska trenerskie. Z racji tego, że skocznia nie je wyłożona igelitem, skoki mogą być oddawane wyłącznie w czasie zimy. Ciekawostką jest, iż w 2006 roku, w ramach programy Załóż się, na skoczni zawodnicy skakali na rowerach.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz