Skocznie narciarskie

Skocznia w Garmisch – Partenkirchen

admin1 14 października 2012 Niemcy Brak komentarzy
garmisch partenkirchen

Skocznia w Garmisch – Partenkirchen znajdująca się w południowych Niemczech u podnóża Alp, została zbudowana w 1935 r. wg projektu C. I. Luther. Wybudowano ją specjalnie na Igrzyska Olimpijskie, które miały się odbyć w 1936 r. w mieście. 5 lutego 1934 roku odbył się pierwszy konkurs na który przyszło 5 tys. widzów. Najdalej w tym dniu skoczył norweski skoczek Rolf Kaarby, pomimo tego, że skocznia nie była jeszcze wykończona.

Skocznię kilkukrotnie przebudowywano. W 1950 roku dokonano zmiany konstrukcji oraz zmieniono wygląd wieży z której startowali zawodnicy. Rozbieg przedłużono do 108 m, natomiast nachylenie progu i punkt konstrukcyjny skoczni nie zmieniły się, skorygowano jedynie szerokość zeskoku. W tamtych czasach skocznia w Garmisch Partenkinschen uważana była za jedną z najnowocześniejszych. W roku 1953 odbył się na niej konkurs w ramach Turnieju Czterech Skoczni gdzie zwycięstwo odniósł norweski skoczek Asgeir Doelplades.

W roku 1955 odbyła się kolejna przebudowa. Wymieniona została 24 m drewniana wieża sędziowska, którą zastąpiono nową, szklano-stalową konstrukcją. W 1978 roku przeprowadzone zostały kolejne zmiany, obniżono próg oraz przesunięto PK do 107 metrów. Ostatnie korekty dokonane zostały w 1996 roku, gdzie przeniesiony został punkt konstrukcyjny na 115 m i dostosowano profil skoczni do nowych standardów.

Po zakończeniu sezonu 2006/2007 skocznie musiano poddać gruntownej modernizacji brak wymaganych homologacji FIS mógłby być przyczyną odebrania prawa do organizacji Konkursu Turnieju Czterech Skoczni. Po Turnieju Czterech Skoczni, który odbył się w 2007 r podjęto decyzję o wyburzeniu starego historycznego obiektu, a na jego miejsce wybudowano nowy posiadający punkt konstrukcyjny K125 m.

W dniu 14 kwietnia 2007 r wysadzono starą skocznie i podjęto budowę kolejnej w tempie, które pozwoliłoby przygotować ja na nowe zawody. Zbyt wysokie koszty budowy stały się przeszkodą, która nie pozwoliłaby ukończyć skocznię na czas. Zaangażowanie władz miasta oraz FIS pozwoliły na ukończenie budowy w terminie.

Nowa skocznia jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Posiada nowoczesne tory najazdowe, wieżę sędziowską i wyciąg. Rekord skoczni to 143,5 m należący do Simona Ammanna. Został on osiągnięty 1 stycznia 2010 r w czasie trwania Turnieju Czterech Skoczni.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz