Skocznie narciarskie

Skocznie narciarskie Skalite w Szczyrku

skalite szczyrk

Skalite jest kompleksem skoczni narciarskich, które umiejscowione są na stoku Skalite w Szczyrku.

Pierwsze z  zawodów jakie odbyły się na tych skoczniach miały miejsce w lutym 1937 roku. Organizatorem był klub WKS z Bielska-Białej. Po wojnie skocznie przebudowano przed mistrzostwami Polski w narciarstwie, które odbyły się w 1948 roku. Po przebudowie na skoczni można było oddawać skoki na odległość 70 metrów, pierwotnie długość oddawanych ich wynosiła 40 metrów. Po przewie w 1952 roku rozegrały zostały kolejne konkursy. W 1953 roku rekordzistą skoków został Antoni Wieczorek oddając skok na 63,5 metrów. W niedługim czasie wynik został poprawiony przez Aleksandra Kowalskiego o 4,5 m.

Przez kolejne kilkadziesiąt lat konkursami które przeprowadzane były na skoczni narciarskiej Skalite były zawody Pucharu Beskidów. Regularnie odbywały się również Mistrzostwa Polski.

W 1970 roku skocznia została ponownie przebudowana wzorem skoczni w Holmenkollen. Kolejna przebudowa skoczni miała miejsce w 2007-2008 roku w związku z Mistrzostwami Świata Juniorów które miały się odbyć się w 2008 r. zawody ostatecznie przeniesiono do Zakopanego. W czasie gdy odbywał się konkurs Pucharu FIS odbyła się inauguracja obiektu na którym padł rekord. Skok na odległość 104 m oddał Łukasza Rutkowski. W następnym dniu rekord poprawił Piotr Żyła oddając skok dłuższy o 0,5 metra.  Maciej Kot i Krzysztof Miętus  również oddali skoki na taką samą odległość w czasie gdy trwała Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

skalite szczyrk

W latach 2008-2009 obok skoczni głównej dobudowany został obiekt o punkcie K 70. Pierwszymi zawodami na tej skoczni był konkurs o nazwie Lotos Cup gdzie padł rekord. Andrzej Gąsienica oddał skok na odległość 69,5 metrów.

W 2009 roku na Skalite odbyły się IX Zimowy Europejski Festiwal Młodzieży o nazwie „Śląsk-Beskidy 2009″.

W lipcu 2010 roku podczas trwania mistrzostw Polski nastąpiło otwarcie kolejnego obiektu o punkcie  K 40.1 marca 2011 roku Krzysztof Leja oddał skok na odległość 116 metrów i pobił o 7 metrów poprzedni rekord, który należał do Tomasza Byrta. W lipcu 2011 roku na Skalite odbył się Letni Grand Prix, którego zwyciężył Thomas Morgenstern.

Katalog Sznurkowo

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz