Skocznie narciarskie

Skocznie narciarskie w Kuopio

admin1 14 czerwca 2013 Finlandia, Skocznie w Europie Brak komentarzy
Kupio

Puijo jest kompleksem skoczni narciarskich znajdujących się w Kuopio. Skoczni jest cztery i mają odpowiednio punkt konstrukcyjny K120, K90, K65, oraz K28. Wszystkie z tych obiektów wyposażone zostały w igelit posiadają również sztuczne oświetlenie. Największa z nich gości skoczków w ramach zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w czasie Turnieju Nordyckiego. Na tych obiektach bardzo często mają również miejsce zawody krajowe t.j. Mistrzostwa Finlandii. Pierwszy konkurs w ramach skoków narciarskich odbył w Kuopio już w 1886 r. Poprawnie skonstruowaną skocznię można było podziwiać dopiero w 1901 roku. Miała ona długość 13,5 m.

Pierwszą skocznię na wzgórzu Puijo wybudowano w 1911 roku. W roku 1926 powstała kolejna skocznia narciarska mająca 29 m długości, 3 lata później oddany został 45-metrowy obiekt. Duża skocznia oddana została do użytku w 1949 roku. Rekord w długości oddanego skoku należy do Matti Pietikäinena, który 1951 roku skoczył na odległość 86 m. W latach pięćdziesiątych osiągane odległości zwiększały się kolejno do 90 i kolejno do 100 metrów. W latach 70 skocznie wyposażono skocznie w matę umożliwiającą oddawanie skoków w okresie letnim. Wówczas skocznia stała się centrum treningu i trwało to do 1982 roku. Na mające odbyć się MŚ Juniorów w 1983 roku wybudowany nowy, większy obiekt.

W latach dziewięćdziesiątych w Kuopio zorganizowany został zastępczy konkurs Pucharu Świata, ze względu na brak śniegu na obiekcie na którym miały odbyć się zawody. Od tego czasu Kuopio zostało zapisane na stałe w kalendarzu PŚ. Kilkukrotnie organizowano tam konkurs inauguracyjny, dopiero w 2002 roku przeniesiony został on do Kuusamo. Kompleks skoczni wyposażony jest w maty igelitowe. Nie ma za to osłony przeciwwiatrowe. W Kuopio odbywa się Turniej Skandynawski, który zyskuje na znaczeniu. Marzeniem organizatorów jest chęć dorównania Turniejowi Czterech Skoczni. W klubie narciarskim trenuje wielu skoczków narciarskich t.j. Kantee, bracia Hautamäki czy Pomell.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz